Botoks w medycynie estetycznej

Z każdym rokiem wzrasta liczba zwolenników zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Trend ten dotyczy zarówno kobiety jak i coraz większej grupy mężczyzn, którzy także postanowili walczyć z oznakami zmęczenia i upływającego czasu. Coraz popularniejsze są zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej, czyli tzw. Botoksu. Jego działanie polega na blokowaniu sygnałów chemicznych między nerwami a mięśniami. Dzięki botoksowi rysy twarzy są łagodniejsze, osoba wygląda na wypoczętą i kilka lat młodszą. Trzeba mieć jednak świadomość, że botoks wygładza jedynie zmarszczki mimiczne. Nie działa na głębsze zmarszczki statyczne, powstałe w wyniku wiotczenia skóry ze względu na wiek.

Botoks (toksyna botulinowa) to oczyszczone białko, produkowane przez beztlenowe bakterie Clostridium botulinum. Toksyna botulinowa czyli inaczej jad kiełbasiany to substancja naturalnie powstająca w psujących się wędlinach czy konserwach. Jad kiełbasiany to bardzo silna trucizna, niebezpieczna dla życia człowieka. Jednak odpowiednio spreparowany i wstrzykiwany w małych dawkach w mięśnie, nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia. Ilość botoksu stosowanego w kuracji odmładzającej to maksymalnie 100 jednostek. Natomiast śmiertelna dawka dla dorosłej osoby o wadze 70 kg to około 2500-3000 jednostek.

Początkowo botoks wykorzystywany był przez okulistów i neurologów. U dzieci z porażeniem mózgowym czy osób po udarze mózgu pomagał w niwelowaniu nadmiernego napięcia mięśniowego. W okulistyce wykorzystywany był do leczenia zeza. Wtedy zauważono, że nie tylko wpływa na lepszy stan oczu, ale także widocznie wygładza zmarszczki.

Po opracowaniu bezpiecznych dawek i sposobu podawania, botoks znalazł się w stałej ofercie zabiegów z zakresu medycyny estetycznej.

Dzięki botoksowi można korygować, usunąć:

  • Kurze łapki
  • Zmarszczki czołowe – pionowe i poprzeczne
  • Zmarszczki dolnej powieki oka
  • Zmarszczki nad górną wargą
  • Zmarszczki na szyi
  • Podniesienie opadających kącików ust
  • Uniesienie powiek

Coraz częściej toksyna botulinowa wykorzystywana jest także w celu:

  • Wyszczuplenia twarzy ( botoks wstrzykiwany jest w mięśnie żuchwy)
  • Usunięcia pręg na szyi
  • Likwidacji uśmiechu dziąsłowego
  • Powiększanie oczu (botoks wstrzykiwany jest w mięsień okrężny oka w górnej powiece)
  • Leczenie nadmiernej potliwości
  • Leczenie migreny

Botoks ma także szerokie zastosowanie w leczeniu nadmiernej potliwości, skutecznie blokując pracę gruczołów potowych. W kuracji wykorzystywane są większe dawki toksyny botulinowej, jednak nadal są bezpieczne dla zdrowia pacjenta. Toksyna botulinowa wstrzykiwana jest w nerwy, zaopatrujące gruczoły wydzielania zewnętrznego. Efekt utrzymuje się do 6 miesięcy. Obecnie jest to najskuteczniejsza metoda leczenia nadmiernej potliwości dłoni, pach, stóp. Z iniekcji z botoksu korzystają także osoby cierpiące na bolesne ataki migreny. Botoks wstrzykiwany jest w okolice czoła i karku, blokując połączenia nerwowe odpowiadające za ból. Botoks wstrzyknięty w zmarszczki mimiczne, których skurcz prowadzi do napadów migrenowych, zapobiega ich występowaniu. Blokada utrzymuje się od 4 do 6 miesięcy. Już po tygodniu od zabiegu zauważalna jest znaczna poprawa. Aż w 80% przypadków leczenia migreny poprzez wstrzyknięcie botoksu okazało się skuteczną metodą.

Kiedy pierwszy zabieg przeciwzmarszczkowy z botoksu?

Głębokość zmarszczek zależy od aktywności, kurczenia się mięśni w różnych partiach twarzy. Zabieg polecany jest zwłaszcza osobom z intensywną mimiką twarzy. Zmarszczki mimiczne często już są widoczne na twarzy osób w wieku 25 lat. Botulina może być wstrzykiwana profilaktyczne, w momencie gdy zmarszczki są jeszcze niewiele widoczne. Substancja ta działa jedynie w obszarze w którym została wstrzyknięta, rozluźniając mięśnie wpływające na powstawanie zmarszczek, nie zaburzając jednocześnie ich funkcjonowania. Po zabiegu wstrzyknięcia botoksu zmarszczki są częściowo lub całkowicie usunięte, twarz sprawia wrażenie zrelaksowanej i wypoczętej. W przypadku brwi lub powiek zauważalne jest ich niewielkie podniesienie. To jak długo efekt po kuracji z toksyny botulinowej będzie widoczny w dużym stopniu zależy od kondycji skóry. Jeżeli cera jest jędrna i prawidłowo nawilżona efekty utrzymują się dłużej, przy skórze suchej i cienkiej okres ten jest niestety znacznie krótszy. Dlatego dla wydłużenia efektów po botoksie zalecane jest także poddanie się zabiegom wzmacniającym i poprawiającym kondycję skóry. Dzięki toksynie botulinowej mięśnie twarzy odpoczywają, mniej „pracują”, jednocześnie odzwyczajają się od niektórych ruchów mimicznych.

Przeciwwskazania:

  • Ciąża oraz okres karmienia piersią

  • Choroby neurologiczne prowadzące do zaburzeń w przewodnictwie nerwowo-mięśniowym

  • Stany zapalne skóry, np. trądzik

  • Przyjmowanie leków przeciwgorączkowych i/lub przeciwbólowych, zawierających substancje rozrzedzające krew (kwas acetylosalicylowy)

  • Miesiączka (zwiększa się w tym czasie skłonność do krwawień)

  • Nadwrażliwość na składniki wstrzykiwanej substancji

  • Przyjmowanie leków lub okres 1 tygodnia od ich odstawienia:

  • D-penicylamina (Cuprenil)
  • aminoglikozydy (streptomycyna, gentamycyna, amikacyna, kanamycyna itp.)
  • linkomycyna, tetracyklina, polimyksyna
  • aminochinolony (chlorochina, hydroksychlorochina)
  • cyklosporyna

Przebieg zabiegu wstrzykiwania toksyny botulinowej

Zabieg botoksem ma charakter odwracalny, wynika to z faktu, że po upływie około 6 miesięcy połączenia między synapsami komórek nerwowych odnawiają się.

Zabieg może być wykonany tylko przez lekarza z zakresu medycyny estetycznej. Kuracja toksyną botulinową nie wymaga szczegółowych badań diagnostycznych. Miejsce gdzie będzie wstrzykiwany botoks powinno być odtłuszczone i zdezynfekowane. Jedyną formą znieczulenia danego miejsca jest schłodzenie go lodem. Następnie botoks wstrzykiwany jest cieniutką igłą. Pacjent odczuwa lekkie ukłucie. W zależności od miejsca wykonuje się kilka iniekcji:

  • czoło – ok. 8 wstrzyknięć
  • kurze łapki – 3 wstrzyknięcia po każdej stronie
  • dolna powieka – 1 lub 2 iniekcje

Ważne jest, żeby lekarz dobrał odpowiednią ilość preparatu, aby twarz zachowała swoją elastyczność. Skuteczność kuracji botoksem uzależniona jest od ilości botuliny, jej stężenia i sposobu podania. Czas trwania zabiegu to około 15 minut, w zależności od ilości wkłuć, dlatego często nazywany jest zabiegiem lunchowym. Następnie skóra pacjenta jest ponownie schładzana lodem i smarowana kremem z witamina K, zapobiegającym powstawaniu siniaków i obrzęków.

Bezpośrednio po zabiegu, do 4-5 godzin należy unikać wysiłku fizycznego, masażu i uciskania miejsc w które wstrzykiwany był botoks oraz pochylania głowy do dołu. Po 2 tygodniach od zabiegu zalecana jest wizyta kontrolna, w celu sprawdzenia czy botoks rozłożył się równomiernie.

W przypadku głębszych zmarszczek samo zastosowanie toksyny botulinowej może być niewystraczające, wtedy dodatkowo wstrzykiwany jest bezpośrednio w zmarszczkę, np. Kwas hialuronowy.

Pierwsze zmiany w wyglądzie skóry zaczynają być zauważalne po kilku dniach po wstrzyknięciu toksyny botulinowej. Na pełny efekt potrzebny jest okres około dwóch tygodni. Z reguły efekt utrzymuje się do 4 miesięcy. Jest to jednak sprawa indywidualna, uwarunkowana wiekiem i stanem skóry. Zabieg można powtarzać co 3-6 miesięcy.

Skutki uboczne

W niektórych przypadkach na skutek wstrzyknięcia botoksu mogą się pojawić efekty uboczne:

  • uczucie delikatnego mrowienia w miejscu iniekcji botoksu
  • zwiotczenie mięśni (opadnięcie powieki, kącika ust) utrzymujące się do 4 tygodni od zabiegu
  • pojawienie się niewielkich krwiaków

Zalety kuracji botoksem

Dzięki iniekcjom toksyną botulinową skóra odpoczywa, nie marszczy się , zmarszczki się nie pogłębiają, a spłycają. Skóra jest wypoczęta. Rysy twarzy stają się łagodniejsze, dzięki czemu twarz wygląda naturalniej.

Nowy program rehabilitacji Post-Covid

Wraz ze wzrostem zachorowań na COVID-19 wzrasta liczba osób długotrwale odczuwających objawy związane z tą chorobą. U większości chorych na COVID objawy utrzymują się przez 2-3 tygodnie od zakażenia,...

Czytaj więcej
Powracający problem biegacza, czyli Shin Splints

Shin Splints  określany także jako przyśrodkowy zespół stresu piszczelowego. Jest to ból wzdłuż wewnętrznej krawędzi kości piszczelowej (piszczeli). Shin Splints  jest zwykle spowodowana powtarzającym się urazem tkanki mięśniowej otaczającej...

Czytaj więcej
Niestrawność i zgaga

Problem niestrawności dotyka coraz większej grupy osób. Może być spowodowana złymi nawykami żywieniowymi lub przewlekłym problemem trawiennym. Niestrawność może się objawiać bólem,dyskomfortem w górnej części brzucha (niestrawność) lub palącym bólem...

Czytaj więcej

Zarezerwuj swoją
wizytę
już dziś!